Полскиот претседател: Украина да го признае масакрот врз Полјаците во Втората светска војна

пред 2 години

Полскиот претседател денеска ја повика Украина да ја признае „срамната вистина“ за тоа како украинските националисти масакрираа над 100.000 Полјаци за време на Втората светска војна.

var ai_block_div = document.getElementsByClassName (‘ai-viewports’); ai_insert_code (ai_block_div [ai_block_div.length – 1]);

Тој го стори тоа и покрај актуелниот заеднички конфликт меѓу Киев и Варшава против Русија, и ги даде забелешките на 79-годишнината од убиствата во 1943 година во Волинија, Полска, која тогаш беше под нацистичка окупација, пренесува Ројтерс.

Share
Scroll to Top