Путин: Во тек е трка за вооружување меѓу Русија и Америка

пред 1 недела

Во тек е трка за вооружување меѓу Русија и САД, која започна откако Вашингтон се повлече од Договорот за ограничување на ракетниот одбранбен систем, изјави рускиот претседател Владимир Путин.

“За жал, трката за вооружување е во тек. Таа, исто така, започна по повлекувањето на САД од Договорот за ограничување на ракетниот одбранбен систем”, рече Путин, пренесуваат медиумите во светот.

Тој нагласи дека Русија не прекршила ниту еден договор.

„Ова го направија нашите американски партнери и со цел да се ослободат од одговорноста, тие сега покажуваат со прст кон нас, додека медиумите ја дуваат приказната во интерес на оние што ги плаќаат“, рече Путин на пленарната сесија на Форумот на руската недела на енергија.

Тој, исто така, посочи дека бил изненаден од реакцијата на САД на фактот дека Русија развила хиперсонично оружје.

„Отпрвин рекоа дека не им е грижа, а сега не им се допаѓа“, рече Путин.

Тој рече дека Русија е подготвена да преговара со САД за намалување на офанзивното оружје, земајќи го предвид присуството на високотехнолошко оружје.

Share

GoGoAnime Watch anime online, English anime online HD

AnimeTV: Project A-Ko 2: The Plot of the Daitokuji Financial Group anime episode Full online free at https://animetv.cc anime tv web

Website https://animeheaven.pro: Watch Magic User's Club! OVA (Dub) animeheaven Episode 6 animeheaven hunter x hunter

Website https://aniwatch.pro: Watch Deadman Wonderland: The Red Knife Wielder (Dub) aniwatch Episode Full animes online

WCOStream: Fantasista Doll anime episode 12 online free at https://wcostream.cc wcostream attack on titan

Scroll to Top