Путин им олесни на Украинците да добијат руско државјанство

пред 1 година

Рускиот претседател Владимир Путин денеска потпиша указ за олеснување на процедурата на граѓаните на Украина да добијат руски пасош.

var ai_block_div = document.getElementsByClassName (‘ai-viewports’); ai_insert_code (ai_block_div [ai_block_div.length – 1]);

„Жителите на Украина, Народна Република Доњецк и Народна Република Луганск и луѓето кои немаат постојано државјанство на ДПР, ЛПР или Украина, имаат можност да аплицираат за државјанство на Руската Федерација во согласност со законот за државјанство на Руската Федерација“, се наведува во указот на Путин, пренесе ТАС С.

Претходната верзија на указот ги опфаќаше само жителите на регионите ДПР, ЛНР и Херсон и Запорожје во Украина.

Share
Scroll to Top