Русите тврдат дека освоиле уште еден град

пред 2 години

Руското Министерство за одбрана соопшти дека нивните сили го опколиле градот Чернихив, околу 150 километри северно од главниот град Киев.

„Блокадата на градот Чернихив заврши“, изјави портпаролот Игор Конашенков.

Тој исто така рече дека со преземањето на контролата врз клучниот аеродром Хостомел во близина на Киев, руските сили уништиле 200 украински специјалци.

Share
Scroll to Top