Русија вечерва ќе го прекине снабдувањето со електрична енергија за Финска

пред 4 дена

Извозот на струја од Русија во Финска ќе биде прекинат вечерва од 1 часот по руско време. Финскиот оператор Фингрид соопшти дека руската компанија Интер РАО го прекинува снабдувањето поради „проблеми со примање плаќања за електрична енергија што се продава на пазарот“.

var ai_block_div = document.getElementsByClassName (‘ai-viewports’); ai_insert_code (ai_block_div [ai_block_div.length – 1]);

Овој потег стапува на сила еден ден откако Финска ја сигнализираше својата намера да се приклучи на НАТО.

Финска купува само 10 отсто од електричната енергија од Русија, а според Фингрид, дефицитот ќе го надополни со набавка на повеќе енергија од Шведска и зголемување на производството во Финска.

Финска очекува да стане независна во однос на електричната енергија до 2023 година, додаде компанијата.

Share

https://animedao1.com/. AnimeDao provides you a free anime streaming platform with little to no Ads for better viewing experience.

AnimeDao Attack on Titan Final Season (Dub)

watch anime online The Rising of the Shield Hero (Dub)

anime online My Hero Academia Season 5 (Dub)

SK8 the Infinity

anime online Dragon Ball Z

tải go88
Scroll to Top