Рускиот Горен дом ја одобри употребата на вооружени сили во Нагорно-Карабах

пред 3 години

Советот на Руската Федерација (горниот дом на парламентот) усвои резолуција со која му се дава согласност на рускиот претседател да испрати руски војници во Нагорно-Карабах почнувајќи од 10 ноември, пренесува ТАСС.

„Да се ​​даде согласност на претседателот на Руската Федерација да испрати војници од Руските вооружени сили со потребното оружје, воена и специјална опрема во Нагорно-Карабах почнувајќи од 10 ноември 2020 година, е во согласност со заедничката изјава на претседателот на Република Азербејџан, премиерот на Република Ерменија и претседателот на Руската Федерација од 9 ноември 2020 година, со цел да се обезбеди усогласеност со договорите за прекин на воените дејствија и други непријателски активности од азербејџанската и ерменската страна, масовни цивилни жртви и значителна штета на цивилните објекти “, се вели во резолуцијата одобрена од Советот на Федерацијата.

На 9 ноември, рускиот претседател Владимир Путин, азербејџанскиот претседател Илхам Алиев и ерменскиот премиер Никол Пашинјан потпишаа заедничка изјава за целосен прекин на огнот во Нагорно-Карабах, почнувајќи од 10 ноември.

Рускиот лидер рече дека азербејџанската и ерменската страна ќе ги задржат позициите, а руските мировници ќе бидат распоредени во регионот.

Обновените судири меѓу Азербејџан и Ерменија избувнаа на 27 септември со интензивни битки во спорниот регион Нагорно-Карабах. Областа доживеа разгорување на насилството летото 2014 година, во април 2016 година и минатиот јули.

Азербејџан и Ерменија воведоа воена состојба и почнаа со мобилизација. Двете страни во конфликтот пријавија жртви, меѓу нив и цивили. Како резултат на консултациите иницирани од Русија во Москва, Баку и Ереван се согласија да прекинат со огнот на 10 октомври за хуманитарни цели за размена на воените затвореници и мртвите. Сепак, примирјето подоцна беше прекршено.

Конфликтот меѓу Ерменија и Азербејџан за планинскиот регион Нагорно-Карабах, спорна територија што беше дел од Азербејџан пред распадот на Советскиот Сојуз, но мнозински населена со етнички Ерменци, избувна во февруари 1988 година, кога автономниот регион Нагорно-Карабах најави повлекување од Советската Социјалистичка Република Азербејџан.

Од 1992 до 1994 година тензиите ескалираа во големи воени акции за контрола над енклавата и седумте соседни територии, кога Азербејџан ја изгуби контролата над нив. Разговорите за решението за Нагорно-Карабах траат од 1992 година под водство на групата од Минск на ОБСЕ, предводена од Русија, Франција и САД.

Share
Scroll to Top