Свештеник осуден на 21 година затвор поради злоуптреба на деца

пред 2 години

Рускиот суд осуди на 21 година затвор поранешен православен свештеник, кој наводно посвоил 70 деца. Тој се товари за злоупотреба на деца.

Николај Стремски е осуден за силување на неколку деца и други насилни дејствија во неговата парохија на Урал во југозападна Русија, јавува Би-Би-Си.

Стремски бил познат по најголемото семејство во Русија и бил одликуван со Национален орден на родителска слава. Како игумен на градот Саракташ, Стремски и неговата сопруга водеа згрижувачки дом од раните 1990-ти, посвојувајќи деца од сиропиталишта во регионот.

Тој беше уапсен во 2019 година и е под истрага за злосторства против седум малолетници.

Стремски обвинувањата против него ги оцени како клевета.

Осудувајќи го на затвор во казнена колонија, судот во Саракташ денеска му забрани да работи со деца и му го одзеде националниот поредок на родителска слава.

Share
Scroll to Top