Северна Кореја: Немаме случаи на зараза со коронавирус

пред 3 години

Северна Кореја ја извести Светската здравствена организација дека не забележала  ниту еден случај на коронавирус на нејзина територија, пренесува АП.

Претставникот на СЗО во Пјонгјанг, Едвин Салвадор, изјави дека Северна Кореја тестирала 23.121 лице за присуство на коронавирус и дека сите резултати биле негативни. Според Ел Салвадор, од 26 март до 1 април биле тестирани 732 лица.

Северна Кореја објави дека нема да учествува на Олимписките игри во Токио, со цел да ги заштити своите спортисти од светската здравствена криза предизвикана од болеста Ковид-19.

Share
Scroll to Top