СЗО: Во Израел над 20 проценти се вакцинирани, а Палестинците не примиле ниту една вакцина

пред 8 месеци

Светската здравствена организација (СЗО) изрази загриженост за нееднаквоста во дистрибуцијата на вакцини за коронавирус во Израел.

Оттука соопштија дека во земјата повеќе од 20 проценти од населението е вакцинирано, додека Палестинците се уште не примиле вакцини на окупираните територии.

„Имаме голем број грижи во врска со јавното здравје и еднаквост поради оваа нееднаква дистрибуција на вакцини или нееднаков пристап до вакцините“, рече Гералд Рокеншауб, шеф на Канцеларијата на СЗО за палестинските територии.

СЗО разговара со Израелците на повисоки нивоа и се обидува да истражи дали Израел би можел да размисли за давање вакцини на Палестинците, додавајќи дека здравствените работници ќе бидат во првите редови во тој случај. Израел тврди дека населението на земјата, вклучувајќи ги и арапските граѓани, е приоритет, „но дека во одреден момент би можел да размисли за споделување на своите залихи“.

Share

Website https://twistmoe.net: Watch Yuru Yuri Nachuyachumi!+ twistmoe Episode 2 gogoanime

4Anime: Cardfight!! Vanguard Asia Circuit (Dub) anime episode 39 online free at https://4anime.biz 4animeone

Shuffle! Episode 24

https://animepahe.cc animepahe

Hub docker: https://hub.docker.com/u/animefreakws

Able2know: https://able2know.org/user/gogoanimelol/

Scroll to Top