Трамп го смени шефот на Агенцијата за сајбер безбедност

пред 3 години

Сè уште актуелниот претседател на САД, Доналд Трамп го смени шефот на агенцијата за сајбер безбедност, Крис Крибс.

Тој е отпуштен поради, како што тврди Трамп, неточни најави за регуларноста на изборниот процес.

Во објава на својот профил на Твитер, Трамп ги обвини Крибс за „многу погрешно“ уверување на граѓаните дека изборите се безбедни, иако имало „огромни нерегуларности и измами“, вклучително и гласање за „починатиот“, попречување на набљудувачите на изборите во следењето на изборниот процес и софтверските грешки кои гласовите на Трамп му ги припишувале на Бајден, објави Ројтерс.

Во писмото, потпишано од десетици експерти за безбедност, се наведува дека обвинувањата за големи изборни нерегуларности се неосновани и, според нив, апсурдни.

Врз основа на информации од сигурни, добро информирани инсајдерски извори, Ројтерс објави дека Белата куќа е многу незадоволна од содржината објавена на веб-страницата на Агенцијата за сајбер безбедност и инфраструктура, а Крибс изјави дека за неговото разрешување дознал од Твитер.

Поранешниот извршен директор на оваа агенција, Брендон Велс, денес се очекува да ја преземе функцијата на Крибс, дознава Ројтерс од информиран извор кој побарал да биде анонимен.

Share
Scroll to Top