Трамп се огласи: Не стојам зад нападот врз Конгресот

пред 5 дена

Американскиот претседател, Доналд Трамп, во своето последно обраќање до нацијата преку „Фокс њуз“, рече дека тој не стои зад нападот врз Конгресот минатата недела, а истовремено ги повика Американците да ги смират страстите, во време кога Претставничкиот дом зборува за негово отповикување.

„По информациите за нови демонстрации, ве молам, не вршете никакво насилство, какво било кршење на законот или вандализам од каков било вид. Ова е нешто за што никогаш не сум се залагал, а не се залагала ниту Америка. Ги повикувам сите Американци да помогнат во смирување на страстите и тензиите. Благодарам“, рече Трамп, како што објави „Индипендент“.

Тој исто така ги повика големите технолошки компании како „Фејсбук“ и „Твитер“ да помогнат во мирната транзиција на власта следната недела.

Претставничкиот дом на американскиот Конгрес разговара за отповикување на Трамп. Членовите на Долниот дом го обвинија Трамп за поттикнување бунт пред упадот на дел од неговите приврзаници во комплексот Капитол Хил.

Share

Fire Force Episode 24 at website https://animeflix.nl dragon ball z animeflix

In Another World With My Smartphone (Dub) (https://gogoanime.be/m/oAxP) Episode 12 at website https://gogoanime.be haikyuu season 3 gogoanime

Scroll to Top