Турција нуди евакуација од Мариупол со чамци, се чека одговор од Москва

пред 2 години

Турција понуди да ги евакуира луѓето со бродови од украинскиот град Мариупол, кој е под блокада на руските сили, соопшти денеска министерот за одбрана Хулуси Акар.

Тој изјави дека Турција може да помогне во евакуацијата на бродовите од Мариупол, пристанишен град на југот на Украина, особено кога станува збор за цивили, повредени, турски државјани и граѓани на други земји, пренесува Си-Ен-Ен.

Акар рече дека Министерството за одбрана на Турција таа понуда му ја пренело на руското воено аташе во Анкара и на турското воено аташе во Москва, кои таа порака им ја пренеле на руските власти.

Таа порака до украинските власти ја пренел и украинското воено аташе во Анкара.

На 29 март Турција беше домаќин на четвртиот круг разговори меѓу руската и украинската делегација.

Share
Scroll to Top