Уапсен е осомничен за вмешаност во атентатот на претседателот на Хаити

пред 2 години

Американските власти уапсија Колумбиец за наводна вмешаност во атентатот на претседателот на Хаити, Јонел Мојс, изјави за Ројтерс службеник за спроведување на законот, додавајќи дека тој попладне за прв пат ќе се појави на суд.

Колумбиецот Марио Паласиос во вторник попладне треба да се појави пред федералниот суд во Мајами. Веста за апсењето прв ја објави Мајами Хералд, кој наведе дека Паласиос ќе биде обвинет за „заговор за обезбедување материјална поддршка што доведе до смрт на странски лидер и заговор за киднапирање и атентат на странски лидер“.

Властите на Хаити го идентификуваа Паласиос како член на група поранешни колумбиски војници кои учествуваа во рацијата во резиденцијата на Моиз минатиот јули. Тој беше приведен во октомври во Јамајка и депортиран назад во Колумбија во понеделникот, кога беше уапсен, потврдија двајца инсајдери за Ројтерс, пренесува Voice of America.

Националната полиција на Колумбија соопшти дека го координирала со панонските и американските власти апсењето на Паласиос врз основа на црвената потерница на Интерпол, додавајќи дека тој бил префрлен на Флорида во понеделникот вечерта по состанокот со агентите на ФБИ.

Share
Scroll to Top