Уште 18 руски авиони со мировници пристигнаа во Ерменија

пред 4 години

Нови 18 воени транспортни авиони „Ил-76“ на руските воздухопловни сили со мировници слетаа на аеродромите во Ереван, извести руското Министерство за одбрана, пренесува ТАСС.

„Уште 18 авиони„ Ил-76 “ и два авиони„ Ан-124 Руслан “ од воената транспортна авијација на Руските воздушни сили со опрема и персонал од 15-та Мировна бригада испратени во Ерменија да учествуваат во мировна операција во зоната на конфликтот Нагорно-Карабах слетаа на аеродромите во Ереван. Руските војници истоварија материјални добра, оружје и воена опрема“, се вели во соопштението.

Министерството соопшти дека во изминатите 24 часа, авионите на Руските воздухопловни сили ѝ доставиле на Ерменија 58 единици опрема: оклопни транспортери, теренски товарни камиони, цистерни, багери и друга техничка опрема.

На 9 ноември, рускиот претседател Владимир Путин, азербејџанскиот претседател, Илхам Алиев, и ерменскиот премиер, Никол Пашинјан, потпишаа заедничка изјава за целосен прекин на огнот во Нагорно-Карабах почнувајќи од 10 ноември.

Со договорот се запрени воените операции во регионот, Азербејџан и Ерменија ќе ги задржат позициите што сега ги контролираат, а во регионот ќе бидат распоредени руски мировници.

Руското Министерство за одбрана изјави дека на линијата на контакт во Нагорно-Карабах ќе бидат распоредени 1.960 руски војници во рамките на мировните сили, кои ќе располагаат со 90 оклопни возила. Руските мировни сили во регионот ќе останат пет години, а ако не дојде до жалба од една од страните најмалку шест месеци пред истекување на мисијата, нивниот престој ќе биде автоматски продолжен.

Командата на руските мировници е стационирана во Степанакерт за да спроведува команда и контрола на мировната операција во областа на конфликтот во Нагорно-Карабах.

Руската команда воспостави и постојана интеракција со Генералштабовите на азербејџанските и ерменските вооружени сили преку директни канали за комуникација за извршување на мировните задачи, спречување можни инциденти и обезбедување на безбедноста на мировниците.

Share
Scroll to Top