Џонсон: Бајден е како налет на свеж воздух

пред 2 недели

Британскиот премиер Борис Џонсон денеска го поздрави американскиот претседател Џозеф Бајден како „голем налет на свеж воздух“ затоа што тој сака да соработува со Лондон за голем број прашања, од климатските промени и Ковид-19, до безбедноста.

„ Тоа е налет на свеж воздух“, рече Џонсон за неговиот разговор со Бајден, пренесува „Ројтерс“.

„ Тоа е ново, интересно и се трудиме многу. Разговаравме околу еден час и 20 минути. Тоа беше долг и добар разговор. Опфативме огромен спектар на теми “, рече британскиот лидер.

Тој ги минимизираше несогласувањата со Вашингтон во врска со влијанието на Брегзит врз мирот во Северна Ирска, велејќи дека САД, Велика Британија и ЕУ се во „целосна хармонија“ во изнаоѓање решение за поддршка на мировниот договор од 1998 година.

На прашањето дали Бајден изразил загриженост за ситуацијата во Северна Ирска, Џонсон одговорил не.

„ САД, Велика Британија и ЕУ имаат апсолутно заеднички став, а тоа е да обезбедат продолжување на рамнотежата на мировниот процес“, рече тој, додавајќи дека е оптимист.

Претходно, Џонсон го пречека американскиот претседател Бајден во англиското приморско одморалиште Карбис Беј, пред утрешниот почеток на самитот на Г7.

Share

ANIMEFLIX Watch anime online, English anime online HD. Madan no Ou to Vanadis: Tigre-kun to Vanadi-chu Episode 0 (Dub) (https://animeflix.nl/m/RVWb) Episode Full

GogoAnime Watch anime online, English anime online - Gogoanime. Shu Ling Ji Episode 16

KissAnime Watch anime online, English anime online HD. Watch Saber Rider and the Star Sheriffs Episode 51

KissAnime Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCn-wVisZ_QovLJhWOhZaYHg/about

Scroll to Top