Џонсон: Оптимист сум, но не‘ чека тешка борба

пред 1 година

Во својата новогодишна порака, британскиот премиер Борис Џонсон рече дека е оптимист, но дека Британците сè уште се соочуваат со тешка борба против коронавирусот.

Четирите нации се уште се далеку од нормата за одење во пабови, концерти, ресторани или театри, но „светилникот на надежта го осветлува“ вакцината, рече премиерот, обраќајќи им се на Англичаните, Шкотите, Велшаните и жителите на Северна Ирска.

„Знаеме дека пред нас е тешка борба, која ќе трае со недели и месеци, поради новиот вид на болест што бара нова претпазливост“, истакна Џонсон.

Британскиот премиер ја искористи новогодишната порака за да им се заблагодари на луѓето на фронтот во борбата против пандемијата – здравствени работници, лекари, трговци, возачи, пренесуваат светските медиуми.

Осврнувајќи се на Брегзит, тој рече дека „ова е неверојатен момент – ние ја имаме нашата слобода во наши раце и мора да го извлечеме најдоброто од тоа“.

Сега сме слободни, нагласи британскиот премиер, да склучуваме трговски договори низ целиот свет и слободно да ја исполниме амбицијата да бидеме суперсила во науката.

Share

watch anime. Animeflix - your number one source for FREE anime, subbed and dubbed. Watch your favorite anime online FREE.

Fairy Tail (Dub)

The Misfit of Demon King Academy: History’s Strongest Demon King Reincarnates and Goes to School with His Descendants Episode 11

Dragon Ball Z (Dub) Episode 291

ANIMEFLIX Attack on Titan Season 2 (Dub)

Higehiro: After Being Rejected, I Shaved and Took in a High School Runaway Episode 10

Scroll to Top