Land Rover го претстави Defender 130 со осум седишта.

Land Rover Defender 130 дебитираше во вторникот како најголем модел во новата генерација на овој теренец, со седишта за најмногу осум патници, богата стандардна опрема и електрифицирани мотори.

Најголемиот Defender во историјата со 5.358 mm е подолг од верзијата 110 за цели 340 mm, што е видливо во продолжената задна настрешница на каросеријата. Обезбедува повеќе простор во кабината за третиот ред седишта, давајќи му на робусниот SUV опција за конфигурирање на седишта со 2 + 3 + 3.

Багажниот простор исто така има корист од подолгата должина на возилото и сега нуди од 389 литри со исправени потпирачи за грб сите три реда седишта, над 1.232 литри кога третиот ред е преклопен, до дури 2.291 литри со вториот и третиот ред на преклопени седишта.

Во конфигурација со пет седишта, Defender 130 има 1.232 литри товарен простор на стартот, а со преклопена задната клупа, волуменот се зголемува до максимални 2.516 литри.

Land Rover, исто така, им понуди на клиентите нова надворешна боја наречена Sedona Red, која може да се нарача само на моделот 130.

Голем мултимедијален систем од 11,4 инчи е стандарден на целата линија на возила, како и систем за воздушно потпирање за подобрен комфор и можности за теренски пат.

За време на лансирањето, во Европа ќе бидат достапни три различни „лесни“ хибридни погони. Во срцето на едниот е дизелот, а во другите два бензинец.

Љубителите на возење надвор од патот ќе бидат среќни кога ќе дознаат дека дизел моторот Ingenium D300 е во понуда со 299 КС (220 kW) и 650 Nm вртежен момент. Дополнително, достапни ќе бидат и два бензински мотори, исто така со „лесна“ хибридна помош.

P300 е линиски 6-цилиндричен со 303 КС (223 kW) и 470 Nm. Клиентите кои сакаат поголема моќност можат да се одлучат за P400 кој користи и 6-цилиндричен бензински мотор како основа, но има 405 КС (298 kW) и 550 Nm вртежен момент.

Land Rover 130 во Велика Британија започнува од 73.895 фунти.