Компанијата Ducati официјално го претстави својот електричен мотоцикл MotoE V21L во Модена оваа недела, а на ексклузивниот настан присуствуваа мал број државници, вклучително и избрани европски медиуми.

Она што може да се заклучи од фотографиите е дека V21L изгледа слично на прототипот што Ducati го тестира веќе некое време. Боите се малку поинакви и порафинирани, а некои карбонски површини се покриени, додека останатите остануваат изложени. Црвената графика на црна и сива површина го подобрува изгледот на мотоциклот, кој навистина привлекува очи.

Она што е исклучително важно е фактот дека V21L е навистина вистинско Ducati и дека тоа јасно го „говори“ преку визуелна комуникација. Исто така, тој изглед не „вреска“ дека се работи за електричен мотоцикл, како што е случајот со некои други модели од овој свет.

Мотоциклот тежи 225 килограми, од кои 110 килограми се батеријата од 18 kWh специјално дизајнирана за овој мотоцикл. V21L развива 150 КС, а на патеката Муџело разви максимална брзина од 275 км/ч.

Другите клучни компоненти вклучуваат Öhlins NPX 25/30 наопаку свртена вилушка која се базира на онаа што ја користи моделот Superleggera V4. Има и целосно прилагодлив заден амортизер Öhlins TTX36, амортизер за управување со Öhlins и специјално дизајнирани Bremo сопирачки кои го оптимизираат ладењето.

Ducati е особено горд на својот систем за ладење, за кој вели дека вклучува двојно коло на течно ладење за да ги задоволи потребите за ладење на батеријата, моторот и инверторот.

Затоа, нема потреба да чекате пред да се полните откако загреаниот мотор ќе ја напушти патеката, туку може веднаш да се поврзе на полначот и да ја наполни батеријата до 80 проценти капацитет за само 45 минути.