Агенцијата ТАСС е прва меѓу светските медиуми која отвори свое постојано претставништво на Меѓународната вселенска станица. Првиот дописник на ТАСС во орбитата ќе биде космонаутот на Роскосмос Александар Мисуркин. Тој ќе раскажува за животот и работата на станицата, а вестите што ги емитува може да се прочитаат во информативните ресурси на агенцијата. Фотографиите и видеата ќе бидат објавени на страницата и на нејзините официјални страници на социјалните мрежи.

Денеска е потпишан Меморандум за соработка со кој се предвидува имплементација на заедничкиот проект меѓу ТАСС и Роскосмос.

Според генералниот директор на ТАСС, Сергеј Михаилов, агенцијата отсекогаш се трудела да биде онаму каде што се случуваат вестите.

„Порано се ограничувавме на нашата планета. ТАСС е присутна во сите региони на Русија и во повеќе од 60 земји, а во наредните години нивниот број ќе се зголемува. „Одлучивме дека Вселената сега може да стане предмет на наша информативна експанзија и мило ми е што нашата соработка со државната корпорација Роскосмос се оствари толку брзо и хармонично“, рече тој.

Михаилов истакна дека со нетрпение ги очекува репортажите и импресивните кадри од орбитата.

Директорот на „Роскосмос“ Дмитриј Рогозин изрази уверување дека отворањето на дописничката канцеларија на ТАСС на Меѓународната вселенска станица ќе им даде можност на повеќе луѓе да дознаат за достигнувањата на руската космонаутика, работата на астронаутите во орбитата, научните експерименти спроведени таму, како и спецификите на летот во вселената.

Мисуркин ќе полета во вселената на 8 декември со вселенското летало Сојуз МС-20 заедно со јапонскиот милијардер Јусаку Маезава и неговиот деловен партнер и филмски продуцент Јозо Хирано. Пред летот од Бајконур, астронаутот ќе добие сертификат за специјален дописник на ТАСС.