Компанијата HTC конечно го претстави новиот смартфон, моделот Desire 22 Pro.

Desire 22 Pro е најновиот модел на тајванскиот производител, кој во последните години се фокусираше на VR технологијата. Споменатиот смартфон спаѓа во средниот опсег, има 6,6 инчен LCD екран со брзина на освежување од 120 Hz, а се напојува со процесор Snapdragon 695. Уредот се напојува од батерија со капацитет од 4.520 mAh, а е компатибилен со Viverse екосистемот на HTC и производите на HTC VR како што се HTC Vive Flow headset.

Компатибилноста со Viverse е главна продажна точка бидејќи корисниците можат да пристапат до виртуелната содржина од Metaverse преку мобилен телефон и поврзани HTC VR headset.

HTC нуди и Viverse Wallet, кој се користи за управување со дигитални средства како што се криптовалути и NFT директно преку мобилен телефон.

На задната страна на мобилниот телефон има главна камера од 64 MP (f/1,8), ултра широка камера од 13 (f/2,4) и сензор за длабочина од 5 MP. Селфи камера од 32 MP (f/2.0) е поставена во засекот на екранот. Споменатиот процесор е комбиниран со 8 GB RAM и 128 GB внатрешна меморија која може да се прошири со помош на microSD картичка.

Desire 22 Pro користи оперативен систем Android 12, а неговата батерија од 4.520 mAh поддржува 18W жичено, 15W безжично и реверзибилно безжично полнење. Сензорот за отпечатоци е поставен на страна, а уредот е отпорен на вода и прашина според стандардот IP67.

Моделот ќе биде достапен во златна и црна боја, а во Европа ќе се продава по цена од 459 евра. Нарачките веќе се преземаат, а испораките се очекуваат од 1 август.

Раните купувачи ќе добијат и ексклузивна галантерија како што е капакот отпорен на удари на HTC, безжичниот полнач на HTC и ексклузивен подарок NFT што може да се преземе преку апликацијата Viverse.