Sharp го претстави AQUOS R6, најновиот премиум паметен телефон на компанијата во летната линија за 2021 година во Јапонија. Телефонот го има првиот 6,6-инчен WXGA + IGZO OLED екран на светот со прилагодлива брзина на освежување од 1Hz до 240Hz, за голема заштеда на енергија и за непречено корисничко искуство. Може да прикаже HDR содржини со милијарда бои, висок контраст од 20 милиони:1 и висока максимална осветленост од 2000 нита, што е најмногу во индустријата.

Sharp се здружи со Leica за да ја користи Summicron леќата за 20,2 мегапикселниот сензор со големина од 1 инч. Смартфонот го покренува Snapdragon 888 5G мобилната платформа со Qualcomm 3D Sonic Max брзата и преизна автентикација со отпечаток од прст и батерија од 5.000 mAh.

Sharp AQUOS R6 спецификации

  • 6,6-инчен (1260 x 2730 пиксели) WUXGA + Pro IGZO OLED екран, брзина на освеживање1-240Hz, однос на контраст 20.000.000: 1, осветленост до 2000 нита, 10-битна боја, HDR, Dolby Vision
  • Octa Core Snapdragon 888 5nm мобилна платформа со Adreno 660 GPU
  • 12GB LPDDR5 RAM, 128GB UFS 3.1 простор за складирање, microSD до 1TB.
  • Камера од 20,2MP со LED блиц, отвор на бленда f / 1,9, Leica Sumicron 7P леќа, EIS, ToF AF камера при слабо осветлување
  • Предна камера од 12,6MP со отвор на бленда f/2,3
  • Qualcomm 3D Sonic Max сензор за отпечатоци од прсти во екранот
  • Димензии: 162 x 74 k 9,5 mm; Težina: 207g
  • Отпорен на вода и прашина (IPKS5 / IPKS8 / IP6Ks)
  • 5G SA / NSA, своен 4G VoLTE, Wi-Fi 802.11 ax, Bluetooth 5.2, GPS + GLONASS, NFC, USB Type-C
  • Батерија од 5.000 mAh со брзо полнење

Sharp AQUOS R6 доаѓа во црна и бела боја, ќе го покренува Android 11 оперативниот систем, а ќе се појави во продажба од средината на  јуни оваа година во Јапонија, преку локалните опрератори NTT Docomo и Softbank. Цените ќе бидат објавени кога телефонот ќе биде блиску до лансирање.