Аријан Адеми го одигра 350. натпревар во дресот на Динамо Загреб

Аријан Адеми го одигра 350. натпревар во дресот на Динамо Загреб

пред 2 години

Македонскиот репрезентативец, Аријан Адеми го одигра 350. натпревар за хрватскиот фудбалски гигант Динамо Загреб. Тој е на второто место во историјата на клубот по бројот на одиграни натпревари, но далеку пред него е легендарниот голман, Дражен Ладиќ кој има 468 натпревари.

dobivaj vesti na viber

Адеми држи рекорд и по бројот на освоени трофеи за Динамо Загреб, вкупно 21, и е рекордер по бројот на одиграни европски мечеви и за сега има 97.

За потсетување, Адеми имаше и двегодишна пауза во кариерата поради позитивен допинг тест.

Share
Scroll to Top