Бредли Купер нема да дојде на премиерата на неговиот нов филм „Маестро“ на филмскиот фестивал во Венеција

 Бредли Купер нема да дојде на премиерата на неговиот нов филм „Маестро“ на филмскиот фестивал во Венеција

пред 9 месеци

Бредли Купер нема да присуствува на премиерата на неговиот нов филм „Маестро“ на филмскиот фестивал во Венеција во знак на солидарност со штрајкот на SAG-AFTRA, изјави портпаролката на фестивалот Лазарин Микела за TheWrap во понеделникот.

Додека Купер го режираше „Маестро“, тој глуми и како Леонард Бернштајн во биографскиот филм на Нетфликс. Неговата одлука да не отпатува во Венеција на фестивалот следниот месец е во знак на поддршка за актерите што штрајкуваат за поголеми плати и подобри услови.

Годинешниот Меѓународен филмски фестивал во Венеција, што ќе трае од 30 август до 9 септември, уште во најавата е контраверзен со  новите филмови од Роман Полански и Вуди Ален надвор од конкуренција. Филмовите кои ќе се тркаат за награда во Венеција ги вклучуваат „Poor Things“ на Јоргос Лантимос (кој Дизни штотуку го префрли на широк датум на прикажување на 8 декември), „Присила“ на Софија Копола, „Ферари“ на Мајкл Ман, „Потекло“ на Ава ДуВерне и на Дејвид Финчер „Убиецот“.

„Маестро“ е вториот филмски режисерски обид на Купер по блокбастерот „Ѕвезда е родена“. Таа реномираната музички  романтична драма, исто така, имаше премиера во Венеција пред пет години, по што заработи воодушевени критики, 436 милиони долари на светскиот бокс офис и осум номинации за Оскар, вклучително и за најдобра актерка (Леди Гага), најдобар актер (Бредли Купер). ) и најдобар филм. Доби Оскар за најдобра оригинална песна за „The Shallows“, која Купер и Гага го изведоа во живо на доделувањето на Оскарите во 2019 година.

Share
Scroll to Top