Британски научници тврдат дека ја откриле причината за земјотресот на Марс

Британски научници тврдат дека ја откриле причината за земјотресот на Марс

пред 4 месеци

Веројатната причина за најголемиот сеизмички настан кој некогаш бил регистриран на Марс е откриена по британско истражување. Земјотрес со јачина од 4,7 степени според Рихтеровата скала беше регистриран од лендерот InSight на НАСА на 4 мај минатата година. Споменатиот настан предизвика вибрации кои одекнуваа околу планетата шест часа.

Првично се мислеше дека е предизвикан од удар на метеорит, за кој се знае дека резултирал со слични земјотреси во минатото. Меѓутоа, по пребарувањето на огромната површина на планетата, која се простира на 144 милиони квадратни километри, меѓународниот истражувачки тим не најде никаква трага од свеж кратер.

Резултатите, објавени во списанието Geophysical Research Letters, покажуваат дека Марс е многу посеизмички активен отколку што веруваа научниците. Водачот на студијата, д-р Бенџамин Фернандо од Универзитетот во Оксфорд, верува дека резултатите би можеле дури да покажат каде е безбедно да се живее доколку амбициите на Илон Маск да го колонизира Марс станат реалност.

„Сè уште мислиме дека Марс денес нема активна тектонска плоча, така што овој настан веројатно е предизвикан од ослободувањето на притисокот во кората на Марс. Тоа е резултат на милијарди години еволуција, вклучувајќи го ладењето и контракцијата на различни делови од планетата со различни стапки“, рече тој.

„Сè уште не разбираме целосно зошто некои делови од планетата се под поголем притисок од другите, но резултатите како овие ни помагаат да истражуваме понатаму. Еден ден, оваа информација може да ни помогне да разбереме каде би било безбедно за луѓето да живеат на Марс и кои места треба да ги избегнуваме“, додаде тој.

Потрагата по кратерот по земјотресот беше голем напор. Тоа е затоа што иако Марс е помал од Земјата, недостатокот на океани значи дека површината на земјата е слична.

Масовната потрага бараше соработка меѓу вселенските агенции и научниците ширум светот, вклучително и Европската вселенска агенција, Кинеската Национална вселенска агенција, Индиската организација за вселенско истражување и вселенската агенција на Обединетите Арапски Емирати.

Споменатите агенции понудија користење на нивните сателити, а се верува дека ова е првпат сите мисии во орбитата околу Марс да соработуваат на еден проект. Работата во Оксфорд ја водеше д-р Фернандо, кој истакна дека случајот треба да послужи како образец за продуктивна меѓународна соработка во длабоката вселена.

Патем, земјотресот беше еден од последните настани снимени од лендерот InSight пред да се исклучи минатиот декември, повеќе од четири години по слетувањето на Марс.

Share
Scroll to Top