(Видео) Божикниот спот се снимаше во Галичник со актерот Мето Јовановски

(Видео) Божикниот спот се снимаше во Галичник со актерот Мето Јовановски

пред 1 година

Традиционално, и овој Бадник здружението „Бадникови поворки“, со помош од Бигорскиот манастир, објави божикен спот како подарок за верниците.

Возобновената песна „Христос се раѓат, на светот радост“ ја отпеа „Љубојна“, во соработка со голем број музичари.

Видеото е во режија на Дејан Пројковски, а главен актер е Мето Јовановски. Спотот е снимен во Галичник и во одаите на Бигорскиот манастир. Песната потекнува од времето на Ромејското Царство, Византија, и се пеела меѓу мијачкото население. Нејзиниот народен мелос е карактеристичен за нашите простори, како и за богатата традиција што сме ја сочувале како наследници на ромејската култура.

Од здружението „Бадникови поворки“ велат: „Со радост соопштуваме дека и покрај строгите протоколи и отежнати околности поради пандемијата, успеавме да оставиме за навек уште едно музичко дело“.

Share

https://44anime.net/. 4Anime Watch high quality 1080p online anime with English subtitles. You can watch free anime movies and movies online at 4Anime. Just sit back and relax!

4Anime One-Punch Man

watch anime 4Anime JUJUTSU KAISEN

Horimiya Episode 6

4anime biz Demon Slayer -Kimetsu no Yaiba- The Movie: Mugen Train (Dub)

anime stream 4Anime Black Clover (Dub)

tải go88
Scroll to Top