(Видео) Васка Јанковска пејачката на оригиналната „Ердлези“ ја отпеаја „Ѓурѓовден“ во дует со Дац и Александар

(Видео) Васка Јанковска пејачката на оригиналната „Ердлези“ ја отпеаја „Ѓурѓовден“ во дует со Дац и Александар

пред 2 години

Александар Митевски,  Драган Спасов Дац и Васка Јанковска  ја отпеаја  песната „Ѓурѓовден“, а видеото го споделија на социјалните мрежи. „За многу години Ѓурѓовден. Од Дац и Александар, Васка Јанковска и Брастет Скопје“, велат музичарите. Васка Јанковска е пејачката која ја отпеа оригиналната верзија на ромски „Ерделизи“ за насловна тема на филм во режија на Емир Кустурица,  „Дом за бесење“ во 1988 година.

dobivaj vesti na viber

Музиката и текстот се на Горан Бреговиќ. Јанковска беше и дел од „Оркестарот за свадби и погреби“ на Бреговиќ како придужен вокал.

Оваа песна се наоѓа на албумот на „Бјело дугме“ од 1988 година. Песната отпеана е и на босански, бугарски, турски, албански, грчки и полски јазик.

Share
Scroll to Top