(Видео) За роденден на Влатко 50 гитаристи му ја свиреа „Чукни во дрво“

(Видео) За роденден на Влатко 50 гитаристи му ја свиреа „Чукни во дрво“

пред 2 години

Педесет гитаристи од Штип му го честитаа роденденот на Влатко Стефановски со една од неговите најпопуларни песни, „Чукни во дрво“. Влатко денес полни 65 години. Гитаристите помеѓу 7 и 77 години му испратија пораката на виртуозот на гитара и му посакаа здравје, среќа, ама и да создава уште многу музика и концерти.

 „Среќен роденден Влатко. Немаме друга таква музичка легенда во нашата земја, па и пошироко во регионот, човек којшто оставил таков печат и дострел во музиката како што е Влатко Стефановски“, рекоа тие.

Влатко Стефановски е роден на 24 јануари 1957 година во Прилеп. Кариерата ја почна во „Леб и сол“, а откако си замина од култната рок група, настапуваше соло. Тој веќе неколку години свири со своето трио, во кое членуваат и неговиот син Јан Стефановски (тапани) и Иван Кукиќ (гитара). Деновиве „Кроација рекордс“ издаде албум со најголемите хитови на Влатко, направени во текот на неговата 30-годишна соло кариера, наречен Greatest Collection.

Видео/Фото: Слободен печат

 

Share
Scroll to Top