(Видео) Земјата се отвори по силниот земјотрес во Хрватска

(Видео) Земјата се отвори по силниот земјотрес во Хрватска

пред 10 месеци

Силниот земјотрес кој се случи во Хрватска направи расцеп во земјата, која се отвори во селата Палањек и Тишина. Медиумите во Хрватска пренесоа дека земјотресот со јачина од 6.2 степени по Рихтер, предизвика паника кај жителите во Сисачко-мославачката жупанија.

На социјалните мрежи се појавија фотографии од местото каде земјата се отворила.

„Овие расцепи во земјата во Палањка се загрижувачки. Од едната страна низ целото село земјата е пропадната, а на другата страната од улицата низ целото село таа е отворена и излегува кал и вода“, напишала една жена.

Овој фенмен се случува како реакција на менувањето на напонот помеќу честичките земја и настанува поради покачениот притисок предизвикан од земјотресите.

Оваа појава одамна е позната, особено нејзиното негативно дејство, кога земјата ја губи нејзината поткрепа. Во 1964 година по земјотресите во Никати, Јапонија и Алјаска е забележано нејзиното разорно дејство од страна на сеизмолозите и градежните инженери.

Share

animepahe :: okay-ish anime website

ANIMEFLIX: Conception anime episode 12 online free at https://animeflix.nl mob psycho 100 animeflix

Watch anime online for free at GoGoAnime dubbed anime

Website https://animeflv.uk: Watch Attack on Titan Season 3 (Dub) animeflv Episode 12 english anime

Molbiol: http://molbiol.ru/forums/index.php?showuser=1188761

500px: https://500px.com/p/kissanimemx?view=photos

Scroll to Top