(Видео) Кина собори рекорд спуштајќи подморница 11.000 метри под морето

(Видео) Кина собори рекорд спуштајќи подморница 11.000 метри под морето

пред 11 месец

Кинезите успеаа да соборат нов рекорд, откако спуштија подморница на 10.909 метри под морето. Оваа подмонира го изведе досега најдлабокот нуркање во светот. Таа има способност да пренесе максимум тројца патнци, пред сè поради научните истражувања.

За само помалку од еден ден, подморниот чамец, успешно ја завршил својата задача. На излегување, бил дочекан со аплауз од страна на кинеските научници. Тие велат деа овој брод е опременет со револуционерна технологија.

Низ водата тој се движи на електричен погон и може да работи со полн интезитет околу 10 часа под водата. За да подморницата го издржи овој притисок, нејзините кабини се составени од цврст материјал, титаниум.

Со своите флексибилни роботски раце, подморницата може да истовари опрема на помошен брод и да собира примероци од длабочините во морето.

Share

Website https://kissanime.mx: Watch Love, Chunibyo & Other Delusions!: Take On Me (Dub) kissanime Episode Full watch anime dub

AnimeBee: Debutante Detective Corps (Dub) anime episode Full online free at https://animebee.to watch anime online

Website https://animepahe.cc: Watch Casshern Sins animepahe Episode 24 anime streaming

Website https://twistmoe.net: Watch 009-1 (Dub) twistmoe Episode 12 anime twist app

Misterpoll: https://www.misterpoll.com/users/1386717

Vingle: https://www.vingle.net/gogoanimelol

Scroll to Top