(Видео) Пет планинари загинаа додека се искачуваа на Елбрус, највисокиот врв во Европа

(Видео) Пет планинари загинаа додека се искачуваа на Елбрус, највисокиот врв во Европа

пред 2 месеци

Пет лица загинаа во невремето на планинскиот врв Елбрус, соопшти денес руската спасувачка служба.

„Успеавме да спасиме 14 луѓе, тие се евакуирани и згрижени. За жал, пет лица загинаа“, соопштија од руското Министерство за вонредни ситуации.

Во четвртокот, како што е соопштено, група од 19 планинари беа заглавени на надморска висина над 5.000 метри, поради наглото влошување на времето. Елбрус има 5.642 метри и е највисокиот врв во Кавказ и Европа.

Елбрус се смета и за еден од најсмртоносните светски врвови, дел од кавкаскиот масив, во чиј регион се наоѓаат Грузија, Ерменија и Азербејџан.

Share

https://animedao1.com/. AnimeDao provides you a free anime streaming platform with little to no Ads for better viewing experience.

High School DxD

sites to watch anime Horimiya (Dub)

My Hero Academia Season 4 Episode 17

AnimeDao Tokyo Revengers (Dub) Episode 21

stream anime online My Hero Academia Season 4

Scroll to Top