(Видео) Прстен со над 12.000 дијаманти влезе во Гинисовата книга на рекорди

(Видео) Прстен со над 12.000 дијаманти влезе во Гинисовата книга на рекорди

пред 6 месеци

Компанијата за накит Renami Jewel од Индија, влезе во Гинисовата книга на рекорди, откако го направи прстенот со најмногу дијаманти во светот. Прстенот во форма на цвет има 12.638 дијаманти, тежи 165 грама и е уникатен. Се вика „Кадифа“, а уште се нарекува и „Прстен на просперитетот“.

Според основачот на компанијата, Харшит Бансал, тој добил идеја да го сруши Гинисовиот рекорд пред две години, додека го учел занаетот со скапоцени камења во Сурат, на западот од Индија. ‘

Претходниот дијаматски прстен што го дршел Гинисовиот рекорд имал 7,800 скапоцени камења.

Share

AniWatch anime stream: Kimetsu no Yaiba Movie: Mugen Ressha-hen (Dub) (https://aniwatch.pro/m/RO3B) Episode Preview

WCOStream anime sites: Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba Episode 26

Scroll to Top