(Галерија) Бајага растури со добра музика и го крена на нозе Охрид: Антички беше мал за безвременските хитови на добриот дечко од југословенската музичка сцена

(Галерија) Бајага растури со добра музика и го крена на нозе Охрид: Антички беше мал за безвременските хитови на добриот дечко од југословенската музичка сцена

пред 2 месеци

Еден од најпопуларните југословенски музичари, Бајага и неговите „Инструктори“, вчеравечер на Антички во Охрид направија топ журка. Под отворено небо тие пееја за публиката од сите генерации и со своите безвременски хитови ги размрдаа сите што дојдоа на концертот. Играше и публиката, ама се журкаа и тие што не успеаја да купат билети. Некои концертот го слушаа од покрај оградата, а други од терасите на куќите покрај Антички, како пред короната, времињата кога тука се одржуваа сите големи летни концерти.

Бајага и овојпат не потфрли и направи забава за која ќе се зборува уште долго. Во Антички речиси и да немаше празно место, онолку колку што дозволуваат ковид-протоколите. А забавата почна уште со првата песна. Од најмладо до најстаро, сите со рацете во вис ги пееја неповторливите „Зажмури“, „Од кад тебе волим“, „Руски воз“, „Плави сафир”, „Са друге стране јастука”, „Тамара“… Песните со Бајага звучеа одлично и свежо, како секојпат до сега. Публиката со аплауз и овации им даваше поддршка, како да сакаше да им каже дека журката не треба да заврши.

„Во овие 36 години секогаш имаме млада публика пред нас, и тоа многу нè радува, што создадовме песни за сите генерации“, рече Бајага и продолжи да ги пее и познатите евергрини „Живот је некад сив, некад жут“, „Године пролазе“, „Песна против малери“, но и хитовите од најновиот албум.

Ја испеа и „Твоје очи“, песната што рече дека ја напишал за Здравко Чолиќ, а потоа се врати и на бис и кажа дека секогаш се радува кога пее во Македонија.

Концертот во Охрид беше првиот од двата што ќе ги одржи викендов. Вечерва Бајага ќе пее во Хераклеја во Битола. Двата концерта ги организира Авалон продукција.

Share

AnimeFLV: New Game! anime episode 12 online free at https://animeflv.uk gogoanime

Website https://animeflix.nl: Watch Armitage III: Dual-Matrix animeflix Episode Full watch anime dub

KissAnime - Watch Anime Online Free English Sub & Dub | Kiss Anime

AnimeBee: Sengoku Basara: Setonai no Gekitotsu! Hi wo Fuku Umi no Daiyousai - Fugaku!! anime episode Full online free at https://animebee.to anime websites

Weddingbee: https://www.weddingbee.com/members/animeflixnl/

Bbpress: https://bbpress.org/forums/profile/kissanimemx/

Scroll to Top