Домашен ѓеврек - Reporter.mk

Домашен ѓеврек – Reporter.mk

пред 4 години

Состојки:

2 лажички сув квасец
2 лажички шеќер
300мл млака вода
450гр брашно
1 лажичка масло
45мл павлака
1 лажичка сол
150мл мед
150 мл вода
200гр сусам

Подготовка

Во сад измешајте сув квасец со шеќер, а потоа додадете млака вода. Промешајте сè и оставете околу 5 минути за да се пени квасецот. Во квасецот додадете брашно, масло и слатка павлака. Месете го тестото прво со дрвена лажица. Додадете сол, а потоа месете со раце од 5 до 10 минути додека не стане еластично, но не премногу. Додадете повеќе брашно по потреба. После тоа, пренесете го тестото на набрашнета површина, лесно измешајте за да формирате топче и пренесете го во лесно набрашнет сад. Покријте со фолија и оставете го на топло место додека не се зголеми двојно волуменот. Во тава на средна топлина, лесно испржете го сусамот со постојано мешање. Веднаш штом ќе забележите дека почнува да ја менува бојата, тргнете го од оган и пренесете го на чинија.

Во друг сад, измешајте го медот со вода за да добиете смеса. Пренесете го тестото на набрашнета површина. Поделете го на осум дела, а потоа секој дел обликувајте го во топка. Покријте со чиста кујнска крпа и оставете да се одмори 5-10 минути. Поделете ја секоја топка на два дела. Се шири секое парче во лента долга 40 до 50 см, а потоа завиткајте ги двете ленти една со друга.

Ѓевреците наредете ги во тава обложена со  хартија за печење. Печете во загреана рерна на 220 степени додека не заруненат, па намалете и оставете убаво да истиштат.

Share
Scroll to Top