Ким Џонг-ун тајно ја погубил неговата сопруга

Ким Џонг-ун тајно ја погубил неговата сопруга

пред 3 месеци

Исчезна сопругата на севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун, Ри Со-ју, пишуваат тамошните медиуми. Ри не е видена во јавност од јануари оваа година. Нејзиното исчезнување, покрена низа на шпекулации во јавноста, вклучувајќи ја и тоа дека диктаторот моежби тајно ја погубил.

Медиумите не веруваат дека вистината е до толку мрачна и изнесуваат три најрпифатливи теории пренесува српски Курир.

Според една толкување, Ри има здравствени проблеми и поради тоа се повлекла од јавноста. Некои велат пак дека можеби станува збор за некој потежок случај, со член во нивното семејство. Многумина веруваат дека е тешко болна и тетката на Ким, Кјунг-хи и дека Ли се грижи за неа.

Ри последен пат е видена во јавноста на 21. јануари, на гала концертот во Пјонгјанг, по повод прославата на Лунарната нова година, а Кјунг-хи која претходните шест години никогаш не се појавила во јавност, му се придружила на внукот и неговата сопруга.

Во 2013 година, објавено е дека нејзиниот сопруг Џанг Сон-тек, бил погубен по наредба на Ким, поради корупција и предавство. Некои заговорници претходно тврдеа дека Ким ја убил тетка му со противавионско оружје.

Но, на крајот излезе дека Ким сепак се погрижил најстариот член во семејството и ќерката на основачот на Демократската Народна Република Кореја, Ким II-сунг и сестра на Ким Џонг-ил, да ја добие целата потребна нега која и е потребна.

Некои тврдат дека тој ѝ наредил на сопругата да се грижи за неговата тетка, сметајќи дека тоа е најдобар начин и доказ за неговата наклонетост.

Според друга теорија, поранешната пејачка Ри се посветила на образованието на нејзината ќерка, за која се зборува дека е родена уште во 2013 година. Американскиот НБА кошаркар Денис Родман, изјавил дека го држел детето во прегратка и дека го нарекол Џу Е.

Теоретски, девојчето оваа година би требало да тргне во школо, но можно е да се образува дома, а дека нејзината мајка ѝ помага и ја подготвува за улогата на ќерка на владетелот.

На крајот, можно е да таа не сака да се појавува во јавност, поради страв од коронавирусот. Таа се плаши дека може ќе ги зарази нејзините деца, кои според последните извештаи на тајните служби се три. Најмладото Ким го добил во 2017 година.

Треба да се напомене дека пред година дена, постоела слична терија за Ри, откако четири месеци не била видена во јавноста, а тогаш луѓето претпоставувале дека можеби повторно се породила.

Претходно оваа година, медиумите на големо известувале за мистериозното исчезнување на Ким Џон-ун, а се коваа теории дека тој е тешко болен, па дури одеа дотаму дека можеби и починал, а дека човекот кој се појавувал во јавност, бил негов двојник.

Извор/Курир.рс

 

Share

Watch Attack on Titan Season 2 Episode 8 (https://animeheaven.pro/m/vmK8/ep-8) at website https://animeheaven.pro anime heaven anime

Fire Force Season 2 Episode 24 at Funimation funimation and crunchyroll

Scroll to Top