Кире Лазаров испиша историја во ЛШ

Кире Лазаров испиша историја во ЛШ

пред 3 години

Капитенот и селектор на македонската ракометна репрезентација, Кирил Лазаров, ситгна до бројката од 250 настапи во најеминентниот ракометен шампион, Лигата на шампиони и се запиша во историјата на ова натпреварување.

Тој го мина Арпад Штербил кој до вчера имаше најголем број на настапи во ЛШ. Трет на оваа листа е Тиери Омејер со 240 настапи, а по него следат Никола Каработиќ со 237 и Тимур Добиров со 217.

дојде до бројката од 250 настапи во Лигата на шампионите (ЛШ), со што влезе во историјата на ова натпреварување. Лазаров со вкупно 20, е рекордер и по бројот на одиграни сезони, а го држи рекордот и по бројот на постигнати голови во Лигата на шампиони.

За потсетување, Лазаров, синоќа со Нанто, го победи Кјелце со 34-31 и успеа да стигне до четвртфиналето во ЛШ.

 

Share
Scroll to Top