Колку банани се препорачува да се јадaт во еден ден

Колку банани се препорачува да се јадaт во еден ден

пред 2 месеци

Колку бананите се здрави за нашиот организам? Ова прашање им пречи на многу луѓе, кои со задоволство би се предале на задоволството да уживаат во ова овошно дрво.

За некои од нив се идеална закуска која содржи доволно хранливи материи, додека други веруваат дека прекумерното консумирање банани може да доведе до зголемување на телесната тежина и други здравствени проблеми. Значи, кому треба да му се верува?

Вистината е дека бананите се многу здрави и одличен извор на хранливи материи како што се магнезиум, калциум, калиум, витамин Ц и витамин Б6, а исто така се многу богати со влакна.

Една банана со тежина од 100 g има околу 89 калории и содржи: 22,8 g јаглени хидрати, 2,6 g влакна, 5,4 g скроб, 12,2 g шеќер, 1,1 g протеин, 8,7 mg витамин Ц, 5 mg калциум, 27 mg магнезиум, 358 mg калиум, 74,9 g вода.

Најголем дел од енергетската вредност на бананите доаѓа од јаглехидратите, додека во својот состав имаат многу мала количина на протеини и масти. Токму поради тоа, тие сами по себе не се идеален оброк, поради што најчесто се консумираат како ужина.

Нутриционистите препорачуваат да ги комбинирате со храна богата со протеини и здрави масти, како јаткасти плодови, путер од кикирики или варено јајце.

Бананите генерално не се опасност за вашата линија, но, како и во случајот со другите намирници, треба да бидете внимателни и да ги јадете умерено, особено ако не сте многу физички активни.

Според експертите, не постои фиксен број на банани кои секој човек треба да ги јаде во текот на денот. На некои луѓе им треба повеќе енергија, поради што можат и треба да јадат повеќе банани. Секако, доколку го јадат само ова овошје, ќе бидат лишени од друга здрава храна која на човечкото тело му ги обезбедува потребните хранливи материи, недостапни или достапни во мали количини во бананите. За другите, доволно е да изедете половина или цела банана во текот на денот.

Имајќи го сето ова на ум, се препорачува да се ограничите на една или две банани дневно.

Исто така, би било добро да оставите доволно време помеѓу две порции, за во меѓувреме да имате доволно простор во стомакот за друга здрава храна. Нема да ви наштети ако од време на време ја надминувате оваа количина банани на дневна основа, но внимавајте тоа да не ви стане навика, пишува „Активна.си“.

Share
Scroll to Top