Крокети од компри - Reporter.mk

Крокети од компри – Reporter.mk

пред 4 месеци

1 кг. компири
50 гр. путер
2 жолчки
по вкус сол, мешан сув зеленчук, мелен црн пипер
За панирање
2 белки
по потреба лебни трошки
За пржење
по потреба масло

 

Компирите се варат во солена вода како за пире.
Добро се цедат.
Им се додава мешан сув зеленчук и црн пипер.Убаво се гмечи со алатка за пире.
Па се додава путерот, убаво соединува.
Се додаваат жолчките.Убаво се изработува.Се остава целосно да излади.
На добро набрашнета подлога се формираат ваљаци од меката смеса.Се сечат.Се редат на хартија и се ставаат во длабокото на 1 час.
Потоа се валкаат убаво во благо разматена белка, па во презла.
Повторно одат во длабокото 1 час, па се пржат во добро загреана длабока мрснотија.
Се вадат на кујнска хартија.

Share

Rascal Does Not Dream of Bunny Girl Senpai Episode 13 at website https://funimationfree.com funimation on switch

Dragon Ball Super (Dub) (https://animeheaven.pro/m/dVKk) Episode 131 at website https://animeheaven.pro hunter x hunter anime heaven

Scroll to Top