Лејди Гага тргнува на светска турнеја

Лејди Гага тргнува на светска турнеја

пред 2 години

Лејди Гага ќе ја започне својата светска турнеја од 14 концерти на 17 јули во Дизелдорф, Германија, потоа ќе настапи во уште четири европски градови, а потоа ќе продолжи со концерти во северноамериканските градови во август.

Дизелдорф е единствениот германски град каде пејачката ќе настапи, а има предност пред главниот град Берлин и другите поголеми германски градови како Минхен и Хамбург.

Покрај Дизелдорф, нејзината турнеја од средината на септември вклучува и настапи во Стокхолм, Париз, Лондон, Торонто, Вашингтон, Бостон, Чикаго, Атланта, Сан Франциско и Лос Анџелес.

Гага треба да настапи на 11 август на „Метлајф стадион“ во Ист Радерфорд, Њу Џерси.

35-годишната пејачка родена во Менхетен требаше да оди на турнеја Летото 2020 година, но таа беше одложена за една година поради пандемија. Потоа беше одложена за уште една година и сега конечно ги објави концертите што ќе се одржат годинава. 12-кратната добитничка на Греми продаде 36 милиони копии од албумот и генерираше 60 милијарди стримови низ целиот свет. Има над 55 милиони следбеници на Фејсбук и 51 милион на Инстаграм. Таа го издаде својот шести студиски албум „Chromatica Gaga“ во мај 2020 година.

Share
Scroll to Top