Лионел Меси прогласен за најдобар плејмејкер на деценијата

Лионел Меси прогласен за најдобар плејмејкер на деценијата

пред 1 година

Фудбалерот на Барселона, Лионел Меси е прогласен за најдобар плејмејкер во последните 10 години од страна на Меѓународната федерација за историја и статистика на фудбалот (ИФФХС).

На второто место се најде неговиот поранешен соиграч во каталонскиот тим Андрес Иниеста, а додека трет беше играчот на Реал Мадрид, Лука Модриќ.

Топ 10 плејмејкери на деценијата според ИФФХС:
1. Лионел Меси (Барселона)
2. Андрес Иниеста (Висел Кобе)
3. Лука Модриќ (Реал Мадрид)
4. Кевин Де Брујн (Манчестер сити)
5. Тони Крос (Реал Мадрид)
6. Еден Азар (Реал Мадрид)
7. Нејмар (ПСЖ)
8. Месут Озил (Арсенал)
9. Андреа Пирло (поранешен играч на Јувентус)
10. Јаја Туре (без клуб).

Share

anime stream. Animeflix - your number one source for FREE anime, subbed and dubbed. Watch your favorite anime online FREE.

dubbed anime Attack on Titan Final Season (Dub)

ANIMEFLIX Attack on Titan Season 3

Naruto: Shippuden (Dub) Episode 498

My Hero Academia Season 4 Episode 18

Mushoku Tensei: Jobless Reincarnation

tải go88
Scroll to Top