Македонија го победи Чиле и во вториот контролен натпревар

Македонија го победи Чиле и во вториот контролен натпревар

пред 8 месеци

Ракометарите на Македонија ја победија репрезентацијата на Чиле и во вториот контролен натпревар во ЕХФ неделата, со резултат 28-24. И овојпат македонските ракометари играа без капитенот Кире Лазаров.

Селекторот Данило Брествац им даде шанса на помладите ракометари, но и на тројцата голмани: Митревски, Томовски и Даниловски, кои бранеа секој по 20 минути. Најуспешни во македонската репрезентација овојпат беа Кузмановски со четири гола и Талески, Поповски и Пешевски со по три гола. Фојхтман со седум голови беше најдобар и најефикасне ракометар на Чиле.

Ова беше последен натпревар на ракометарите во рамките на ЕХФ неделата. Од среда почнува да се игра Светското првенство во Египет и ќе трае до 31 јануари.

Македонската репрезентација е прва резерва и ако до вторник се откаже некоја од екипите заради короната, македонските ракометари ќе играат на првенството. Во моментов Чешка има голем број заразени ракометари со Ковид-19, но сè уште не го откажале учеството.

 

Share

ANIMEFLIX: Buddha 2: The Endless Journey anime episode Full online free at https://animeflix.nl one piece animeflix

The Prince of Tennis (https://kissanime.mx/m/w8D) Episode 177+178

Website https://animedao.nl: Watch Madara (Dub) animedao Episode 2 animedao tower of god

Watch Brynhildr in the Darkness Episode 13

Hulkshare: https://www.hulkshare.com/gogoanimebe

Knowyourmeme: https://knowyourmeme.com/users/kiss-anime--5

Scroll to Top