Моден предизвик - Oслободете се од вишокот гардероба со помош на неколку прашања

Моден предизвик – Oслободете се од вишокот гардероба со помош на неколку прашања

пред 7 дена

Редење плакари, сортирање и отстранување на облека понекогаш може да биде исклучително тешка задача, особено кога треба да се ослободите од работите што некогаш ви беа омилени.

Има некоја необјаснива сила што нѐ спречува да се разделиме со фустанот што последен пат го носевме на новогодишната ноќ 2016 или фармерките во кои не можеме да влеземе седум години. Плус, понекогаш е тешко да се ослободите од парче облека за кое сте потрошиле многу пари или што сте го купиле од вашата прва плата. Алтернативата е помалку болна, а се состои во одложување на чистење и поминување на викендот правејќи позабавни работи. Но, во моментите кога ќе застанете пред преполн плакар и мислите дека немате што да облечете – чистењето се чини дека е единственото и правилно решение. Првиот чекор е да го проверите секое парче облека што го поседувате, а вториот е да поставите седум прашања кои ќе ви помогнат да се одделите од некогаш омилените парчиња.

 

Седум прашања што треба да си ги поставите кога сортирате облека и чистите плакари:

  • Дали се вклопувам во ова?
  • Дали го имам носено во последните 12 месеци?
  • Дали има шанса повторно да го облечам?
  • Дали е сè уште мој стил?
  • Дали е оштетено и ако е, дали вреди да се поправи?
  • Дали да купував во овој момент, дали ќе го купев ова?
  • Дали се чувствувам добро во ова?

Ако одговоривте барем на едно од овие прашања со цврсто и одлучно „не“ – време е да се збогувате со тоа парче и да одлучите што да правите со тоа. Сега, покрај тоа што ќе имате повеќе простор и поуредна гардероба, ќе имате и облека со која можете да направите нешто добро. Ако облеката не треба да се фрла и ако е зачувана и чиста, можете да ја донирате на разни здруженија, да им ја дадете на луѓето што ги познавате, да ја размените или да ја продадете.

Share

Dr. Stone (https://animefreak.ws/m/dvez) Episode 24 at AnimeFreak one piece animefreak

The Quintessential Quintuplets (https://animeplanet.cc/m/N1B6) Episode 12 at AnimePlanet romance manga anime planet

Scroll to Top