Најубавите зимски дестинации во Европа

Најубавите зимски дестинации во Европа

пред 1 година

Од долгите ноќи со северна светлина во Скандинавија, преку живописните фестивали во Централна Европа, до сончевите денови во крајбрежјето на Средоземното Море… зимата во Европа е различна насекаде. Во зависност од вашите желби, можете да изберете една од најубавите зимски дестинации во Европа.

Рованиеми, Финска

Овој фински град секоја зима привлекува бројни посетители. Причина не е само бајковитиот пејзаж, можноста да набљудување на северниот сјај и широкиот спектар на снежни активности. Главната цел на многуте туристи е да го запознаат Дедо Мраз кој живее овде.

Јасна, Словачка

Иако Словачка не е позната како најдобро скијалиште, сепак во Јасна постојат квалитетни патеки. Покрај тоа, поевтино е и на ски-патеките има помалку луѓе. Зимското одморалиште исто така може да се пофали со добри угостителски објекти и љубезни мештани.

Андалузија, Шпанија

Ако сте од оние што не сакаат снег и студ, во зима можете да побегнете во јужна Европа. Андалузија нуди многу повеќе од само потопли температури. Живописните градови како Севиља, Кордоба и Гранада се одлични за сончање, убав ноќен живот и вкусна храна.

Андора

Важи за една од најмалите земји во светот, но посетителите нудат голем спектар на активности. Покрај скијањето и сноубордингот на најголемото скијалиште во Пиринеите, можете да ги посетите и неверојатните бањи Калдеа или да се препуштите на адреналинските авантури во природа. Дестинацијата е исто така позната по својата врвна понуда за шопинг, затоа што даночното олеснување овозможува ниски цени.

Абиско, Шведска

Дури и во Абиско во северниот дел на Шведска можете да ја набљудувате северната светлина. Во текот на денот можете да уживате во санкање или скијање. Не заборавајте на топлата облека која треба да ја имате што е можно повеќе.

Share
Scroll to Top