Неколку факти за Катар: поради пијанство и покажување среден прст на полицаец може да завршите во затвор

Неколку факти за Катар: поради пијанство и покажување среден прст на полицаец може да завршите во затвор

пред 2 години

Светското првенство на ФИФА започнува во недела и ќе се одржи од 20 ноември до 18 декември 2022 година во Катар. Во случај да се најдете во оваа земја за време на Мундијалот, неколку интересни информации за оваа далечна и многу богата земја.

Катар е: мал, богат и многу скап
Иако зафаќа само 11.571 квадратни километри на Арапскиот Полуостров, благодарение на големите нафтени ресурси, Катар е една од најбогатите земји во светот. Просечната плата е околу 4.000 евра, па не е ни чудно што трошоците за живот се прилично високи. За литар бензин треба да потрошите само половина евро, но ќе треба да потрошите многу пари за други работи. Шолја капучино во ресторан чини околу 5,5 евра, кутија цигари околу 7, додека ручекот за две лица е околу 50 евра. За месечна кирија на гарсоњера во центарот на градот треба да одвоите околу 1.700 евра.

Алкохолот е забранет на повеќето места
Пијанството на јавни места во Катар се казнува со високи парични казни и затвор. Но, во пресрет на фудбалскиот шампионат, властите олабавија некои правила во однос на консумирањето алкохолни пијалоци. Алкохол не може да се купи во продавници, туку само во одредени ресторани, хотели и барови кои имаат посебна дозвола. Пред и по натпреварите – но не и за време на нив – ќе може да се купи пиво на стадионот на кој ќе се играат фудбалските натпревари. Во Доха ќе биде организирана специјална фан зона каде ќе се служи алкохол за оние над 21 година. Секогаш треба да носите пасош или друг официјален документ што може да ја докаже вашата возраст. Надлежните истакнаа дека цената на пивото ќе се движи од 10 до 20 евра за чаша.

Големо „не“ за нелегалните дроги
Катар е една од најрестриктивните земји кога станува збор за нелегалните дроги. Забрането е поседување, продажба и употреба на канабис, па дури и некои лекови против болки и смирувачи кои не се издаваат на рецепт. Неуспехот да се почитуваат овие правила може да резултира со строги казни – од депортација до години зад решетки. Проверките на аеродромот ќе бидат исклучително детални, затоа однапред проверете што можете да понесете со себе, особено ако страдате од одредени здравствени состојби.

Јавното покажување на љубовта не е добра идеја
Иако во оваа земја е забрането соживот меѓу маж и жена кои не се во брак, невенчаните хетеросексуални парови сепак ќе можат да ја делат хотелската соба за време на Светското првенство. Сексот меѓу двајца хомосексуалци се казнува со затвор од една до три години. Не се препорачува јавно покажување наклонетост на улица, без разлика на брачниот статус и сексуалната ориентација.

Подгответе се за топло време
Светското првенство во Катар е првото во историјата кое не се одржува во мај, јуни или јули. Поради екстремно високите температури, настанот беше одложен за ноември и декември. Времето во овој дел од годината е попријатно, но сепак со високи температури – во просек меѓу 21 и 26 Целзиусови степени. Со цел да се олесни престојот на странците во земјата, локалните власти поставија климатизери на отворено – на улици, стадиони итн.

Што да облечете?
Веб-страниците за туризам во Катар сугерираат жените и мажите да покажат почит кон локалната култура и да избегнуваат облека што открива премногу кожа. Од посетителите се бара да изберат облека што ги покрива рамената и колената на јавни места, особено при посета на владини згради, трговски центри и слично. Од друга страна, во хотелите покрај базенот е вообичаено да се видат луѓе во оскудна облека како што се костими за капење.

Како треба да се однесувате?
Во Катар однесувајте се како што би сакале туристите да се однесуваат кога ќе дојдат кај нас. Бидете љубезни во сите ситуации, почитувајте ги културните разлики, не ширете лажни гласини за земјата на социјалните мрежи и зборувајте со почит за кралското семејство. Имајте предвид дека пцуењето и покажувањето среден прст, особено кога им се обраќате на полицајци или други владини функционери, може да резултира со носење во полициска станица. Не се ракувајте со луѓе од спротивниот пол, освен ако прво не ви понудат рака. Избегнувајте фотографирање луѓе без претходна дозвола, како и фотографирање на воен персонал и верски места.

Share
Scroll to Top