Новиот вид коронавирус откриен и во Грција

Новиот вид коронавирус откриен и во Грција

пред 4 месеци

Во Грција откриени се првите четири случаи на новиот вид коронавирус кај лица што неодамна допатувале од Велика Британија.

Официјално лице, кое сакало да остане анонимно, изјавило дека тие се во карантин, пренесува „Ројтерс“.

Се смета дека новата мутација на корнавирусот, која е откриена во Велика Британија, а која се проширила во светот, е многу позаразна од досегашните.

Грција влезе во поостар рестриктивен режим во борбата против коронавирусот, кој ќе биде во сила до 10 јануари. Мерките вклучуваат полициски час од 21 до 5 часот, забрана за нарачки преку интернет во малопродажните места и затворање на продавниците, како што се фризерници и салони за убавина.

Извор/b92.net

 

 

Share

AnimeDao classroom of the elite animedao: Re:ZERO -Starting Life in Another World- (https://animedao.nl/m/wNM) Episode 25

AnimeFreak kiss anime freak: The Promised Neverland (https://animefreak.ws/m/Rv4e) Episode 12

Scroll to Top