Песната „Барби грл“ слави 25 години постоење, со милијарда прегледи на Јутјуб

Песната „Барби грл“ слави 25 години постоење, со милијарда прегледи на Јутјуб

пред 1 година

Песната „Барби Грл“ од данско норвешкиот бенд „Аква“ која беше голем хит во 90 -тите години е прогласена за најпопуларна и најзаразна песна.

dobivaj vesti na viber

Песната беше издадена во април 1997 година како трет сингл од деби студискиот албум на групата, Аквариум (1997).

„Барби грл“ има преку милијарда прегледи на „Јутјуб“, а филмот на Грета Гервиг „Барби“ ја врати популарноста на песната, иако таа нема да се најде како саудтрак на филмот. Тоа е поради тоа што „Мател“ ја тужеше групата „Аква“ во 90-тите и загуби.

Песната беше напишана од Сорен Растед, Клаус Норин, Рене Диф и Лене Нистром, а беше продуцирана од Џони Џем, Делгадо, Растед и Норин. Напишана е откако Растед видел изложба за кич културата во Данска на која биле прикажани кукли Барби.

Share
Scroll to Top