Почина супермоделот Татјана Патиц, една од најславните манекенки во деведесетите

Почина супермоделот Татјана Патиц, една од најславните манекенки во деведесетите

пред 2 години

На 56 години почина германската супермоделка Татјана Патиц, една од најславните манекенки на 1980-те и 1990-те, објави „Вог“. Сѐ уште не е позната причината за смртта.

Манекенката беше најпозната по соработката со „Вог“ како и по главната улога во спотот на песната Freedom на Џорџ Мајкл од 1990, во кој беше заедно со првите супермоделки Синди Крафорд, Линда Еванџелиста и Кристи Тарлингтон. Се прослави по соработката со славните фотографи, меѓу кои и Херб Риц.

„Никогаш не си ја прододадов душата“, изјави манекенката во интервју во 2020 година.

Живееше повлечено во Калифорнија со синот и сопругот, каде се грижеше за своите животни.

Патиц е родена во Хамбург, со татко од Германија и мајка од Естонија, која детството го поминала во Шведска.

„Татјана секогаш беше европскиот симбол на шик, како спој на Роми Шнајдер и Моника Вити. Таа беше многу помалку видлива од нејзините врсници – помистериозна, повозрасна, понедостижна – и тоа имаше своја привлечност“, изјави Ана Винтур, уредничката на „Вог“.

Share
Scroll to Top