Почина Ѓоко Дончев доајенот на македонската фолк песна

пред 3 години

Ненадејно вчера во Скопје почина Ѓоко Дончев кој важи за еден од доајените на македонската народна музика.

Тој беше активен на сцената повеќе од 25 години и остави длабока трага во македонската народна музика со безвременските хитови „Чуј ги куме свирачите“, „Сношти Кате“, „О доме мој“ и многу други.

 

Ѓоко Дончев е роден на 2 мај 1949 година во Валандово.

Погребот ќе се одржи утре на градските гробишта во Бутел.

Share
Scroll to Top