По 40 години, Стинг е обвинет за силување на малолетничка

По 40 години, Стинг е обвинет за силување на малолетничка

пред 6 месеци

Стинг е обвинет за сексуален напад врз малолетничка пред повеќе од четири децении, покажува новата тужба. Преку неговиот адвокат, тој категорично го негира обвинението.

Граѓанската тужба, поднесена во средата во сојузниот суд во Аризона и добиена од „Јаху Ентертејмент“, тврди дека британскиот пејач (вистинско име: Гордон Самнер) извршил законско силување имајќи секс со 15-годишната „Џејн До“ по состанокот по а концертот на „Полис“ во Скотсдејл на 14 мај 1979. Во тоа време тој имал 27 години. Стинг, како и другите членови на „Полис“ менаџерите на  турнејата на групата, се тужени.

Џон Розенберг, адвокат на 17-кратниот победник на Греми, во изјавата за Јаху вели: „Стинг има извонредна сочувство и поддршка за секој преживеан од сексуален напад кој зборува, но тој категорично негира дека тоа се случило. Стинг, кому не му е доставена жалба, не знае која е оваа личност. Првиот кој од нас слушна за овие обвинувања – од 1979 година беше кога вчера видовме соопштение за печат издадено од адвокатска фирма. Истото соопштение за јавноста се обидува да побара клиенти за адвокатите на тужителот. Доколку продолжи овој случај, имаме намера енергично да го браниме. Стинг поздравува темелно и отворено испитување на ова прашање “.

Според жалбата, неидентификуваната жена, која сега престојува во Калифорнија, присуствувала на состанок и се поздравила во продавница за плочи за време на промоција на нивниот втор албум – и се сретнала со фронтменот.

Додека беше таму, таа рече дека му рече дека има 15 години. Таа вечер присуствуваше на концертот на групата на Дули во Темпе, Ариз. Стинг и други членови на групата, меѓу кои беа и Стјуарт Копланд и Енди Самерс, прошетаа низ публиката и ги поздравија обожавателите. Таа тврди дека Стинг и пришол, „кратко разговарал со неа и ја замолил да седне во скут за време на настапот на почетниот бенд“.

По изведувањето на полицијата, До тврди дека Стинг, кој бил во брак со првата сопруга Франсис Томелти во 1979 година, ја поканил на домашна забава во Феникс со него и другите, вклучувајќи го и Самерс. Додека биле таму, во задниот двор и Стинг „ја бакна ѝ ги допре градите и  гениталиите“. За време на интеракцијата, таа тврди дека повторно изјавила дека има 15 години и открила дека е девица.

До рече дека помислила дека ќе оди дома, но ја одведоа во Вагабонд Ин во Темпе, каде што бендот престојувал. Копленд, наводно, на почетокот бил со нив во хотелската соба на Стинг, но потоа ги оставил сами. До тврди дека Стинг ги соблекол пантолоните,  а потоа имало орална и вагинална пенетрација, за што таа „не можела и не била во можност да даде доброволна согласност“ како малолетно дете.

„По силувањето во хотелската соба, Стинг ја испратил дома со такси“, според судските списи. Таму, До отиде да се истушира ​​и откри дека „крвари“ и „чувствувала голема болка“.

Една година по наводното силување, До  „им кажала на своите најблиски пријатели“ за тоа. Таа подоцна им кажала и на неколку членови на семејството. Таа, исто така, разговараше со неколку терапевти за инцидентот низ годините, бидејќи тоа „предизвика и продолжува да предизвикува огромна штета“ и таа „страда од ретроспектива секој пат кога ќе слушне песна од „Полис“ или Стинг и секој пат кога ќе види негова слика “.

Се бара судење со порота – и се бара отштета што надминува 75.000 УСД.

Share

AniWatch free anime: Watch Boruto: Naruto Next Generations (Dub) Episode 33

AnimeDao boku no hero academia animedao: Watch SK8 the Infinity (Dub) Episode 6

Scroll to Top