Првата трансродова учесничка од „Ѕвездите на Гранд“, доби понуда да снима филм

Првата трансродова учесничка од „Ѕвездите на Гранд“, доби понуда да снима филм

пред 8 месеци

Алина Јухарт од Марибор беше првата трансродова пејачка која учествуваше на регионалното музичко шоу „Ѕвездите на Гранд“. Таа открива дека добила понуда за снимање филм за нејзиниот живот и дека наскоро ќе се појави на филмското платно.

Почетокот на овогодинешната сезона на „Ѕвездите на Гранд“ го одбележа појавувањето на првата трансродова пејачка во натпреварувањето, Алина Јухарт од Марибор, која поради нејзиното препознатливост стана вистинска сензација.

На интернет кружеа слики од периодот кога беше маж, а сега, кога натпреварувањето заврши, Алина открила дека сè уште не направила се на музички план, но и дека има нови планови за кариерата.

„Секаде на Балканот ме препознаваат огромен број луѓе, од Македонија, Србија, Босна, Црна Гора, Хрватска, до Словенија, се разбира, дури и полицијата на граничните премини. Секаде ме препознаваат и тоа е многу интересно, но најубаво ми е што не само што ме препознаваат, туку ми честитаат на храброста и ми велат дека сум им инспирација. Тоа ми е најголемиот комплимент“, изјавила Алина.

Таа открила дека немала непријатни ситуации за време на натпреварот поради признанието дека се чувствува и живее како жена

„Голем напредок за општеството и пријатно сум изненаден. Искрено, не добив никакви непријатни коментари, ниту пак имав непријатни ситуации. Знам дека имаше такви за време на натпреварот, но ниту еден од нив не беше упатен до мене лично, ниту пак ме допираа“, изјавила Алина.

Сега открива дека има понуди од сите страни и дека ќе се испроба на големото платно.

„Искрено, ми се отвораат толку многу различни понуди што не знам точно каде да гледам, најмногу во однос на актерството, но што се однесува до музиката, сепак имам некои работи за оправдување бидејќи не мислам дека ниту приближно не покажав  што можам да направам“, рекла Алина и потврдила дека станува актерка, но не открила повеќе детали.

Share
Scroll to Top