Руски хакери ќе го оневозможат гласањето на Евровизија за да спречат поддршка на Украина

Руски хакери ќе го оневозможат гласањето на Евровизија за да спречат поддршка на Украина

пред 2 месеци

Хакерската група Килнет поддржана од Путин објави дека ќе ги хакира серверите за гласање на Евровизија преку Интернет за да спречи поддршка за Украинците.

dobivaj vesti na viber

Украинските претставници на оркестарот Калуш се најголемите фаворити за победа на овогодинешниот Евросонг.

На апликацијата Телеграм го објавија логото на Евровизија со порака: „Не можете да гласате онлајн. Можеби нашиот DDOS напад е виновен“.

– Секоја година, системот за гласање за Евровизија има широк спектар на безбедносни мерки за заштита на публиката од надворешни влијанија. Оваа година не е ништо поразлично – изјави портпаролот на Евровизија.

Да потсетиме, неодамна проруски хакери нападнаа веб-страници на неколку италијански институции, вклучително и Сенатот, објави во средата новинската агенција АНСА.

Share

auto tài xỉu go88

tải sunwin apk game bài sunwin truc tuyen nhà cái sunwin ở đâu

Scroll to Top